İlan Ekle Oturum aç

Deve Dikeni Nedir? Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Deve Dikeni Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Deve Dikeni Nedir?  Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Günümüzde özellikle oluşabilecek karaciğer problemlerini önlemek ve tedavi etmek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Deve dikeninin aynı zamanda depresyon, reflü, şeker hastalığıParkinson hastalığı, yüksek kolesterol, adet problemleri vs. gibi sağlık problemleriyle mücadele ettiği belirtilmektedir. Deve dikeni bitkisini ister bir aktardan satın alıp çayını yapabilir, isterseniz de tüketilmesinin daha kolay bir yolu olan deve dikeni ekstresi içerikli gıda takviyelerini kullanabilirsiniz.

Deve Dikeni Nedir?

Deve Dikeni Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?
Deve Dikeni Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Deve dikeni (Silybum marianum), karaciğer sağlığını destekleyici özellikleri bulunan bir bitkidir. Deve dikeni tohumu, antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu ve karaciğer hücrelerini koruduğu söylenen bir grup bileşik (silybin, silydianin ve silychristin dahil) olan silimarin içerir (1).

Deve Dikeni Neden Kullanılır?

Deve dikeni en sık hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarının tedavisi için kullanılırken, deve dikeni otunun ayrıca aşağıdaki sağlık sorunlarıyla mücadele ettiği söylenir:

  • Depresyon
  • Şeker hastalığı
  • Safra kesesi bozuklukları
  • Reflü
  • Yüksek kolestorol
  • İnsülin direnci
  • Adet problemleri
  • Parkinson hastalığı
  • Mevsimsel alerjiler

Bazı araştırmacılar, deve dikeninin ayrıca meme kanseri ve prostat kanseri de dahil olmak üzere kişileri belirli kanser türlerine karşı koruyabileceğini iddia etmektedir.

Deve Dikeni Yararları Nelerdir?

Yukarıda da belirtiliği üzere deve dikeni faydaları oldukça fazladır. Her ne kadar bu yararların bazıları için yeterli miktarda kanıt bulunmasa da, yapılan çalışmalarla bilimel olarak ortaya konulmuş mevcut faydaları şunlardır:

 

Karaciğer Sağlığını Destekleyebilir

Yapılan bazı ön araştırmalar, silimarinin toksik maddelerin karaciğer hücrelerine bağlanmasını önleyerek karaciğer fonksiyonunu iyileştirebileceğini öne sürmektedir (2). Bununla birlikte, deve dikeninin karaciğer bozukluklarının tedavisindeki etkinliğine dair çalışmalar farklı sonuçlar sunmuştur. Örneğin, 2005 yılında Amerikan Gastroenteroloji Dergisi’nde yayınlanan bir rapora göre klinik kanıtların çoğu, deve dikeninin karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiğini ve alkole bağlı karaciğer hastalığı, hepatit B veya hepatit C’li kişilerde ölüm riskini azalttığını göstermektedir. Ayrıca bazı çalışmalarda, deve dikeni otu ile sirozlu kişilerde karaciğer fonksiyonunun iyileştirilebildiği gösterilmişken, diğer klinik çalışmalarda ise devedikeninin bu hastalığa sahip kişiler için çok az fayda sağlayabileceği veya hiç fayda sağlayamayacağı gösterilmiştir.

 

Hepatit C Tedavisinde Etkili Olabilir

Deve dikeni bitkisi bazen kronik hepatit C (karaciğere saldırabilen ve zarar verebilen viral bir enfeksiyon) olan kişiler tarafından kullanılır. Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) destekli HALT-C (Hepatit C Antiviral Uzun Süreli Siroz Tedavisi) çalışmasında gerçekleştirilen ve 1.145 katılımcının yer aldığı bir ankette, katılımcıların yüzde 23’ünün bitkisel takviyeler kullandığı ortaya konulmuştur. Bu bitkisel takviyelerden en çok kullanılanı ise deve dikeni ekstresi olarak belirlenmiştir. Katılımcıların tıbbi ve yaşam tarzı geçmişleri incelendiğinde, deve dikeninin daha hafif karaciğer hastalığı semptomlarını azalttığı ve bir miktar daha iyi yaşam kalitesi ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ancak virüs aktivitesinde veya karaciğerdeki inflamasyon seviyesinde bir değişiklik olmadığı bildirilmiştir. Amerikan Tıp Derneği dergisinde 2012 yılında yayımlanan bir denemede, 24 hafta boyunca deve dikeni (günde üç kez alınan 420 mg silimarin veya 700 mg silimarin) ile plasebo kullanımını incelenmiştir. Sürecin sonunda araştırmacılar, deve dikeninin karaciğer hasarını gösteren enzimin kandaki seviyelerini düşürmede plasebodan daha iyi olmadığını bulmuşlardır.

 

Deve Dikeni Diyabetli Kişiler İçin Yararlı Olabilir

Bazı çalışmalar deve dikeninin diyabetli insanlar için yararlı olabileceğini göstermiştir. Deve dikeni ve diyabet ile ilgili en son araştırmalar, 2015 yılında yayınlanan bir çalışmayı da içerir. Bu çalışma için, diyabetli 40 kişiye 45 gün boyunca silimarin veya plasebo tedavisi uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda silimarin grubunun üyeleri, antioksidan kapasitesinde daha iyi bir gelişme ve plasebo verilenlere kıyasla daha büyük bir inflamasyon azalması göstermiştir (3). Çalışmayı kaleme alan yazarlara göre, bu bulgular silimarinin diyabet hastalarında oksidatif stresi azaltarak (diyabetik komplikasyonların gelişiminde önemli bir rol oynadığı bilinen süreç) bu kişilere fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Ek olarak, son yıllarda yapılan birkaç klinik çalışma, deve dikeninin kan şekeri seviyelerini düzenleyerek ve diyabetle ilgili böbrek hasarının ilerlemesini önleyerek diyabet kontrolüne yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Mevsimsel Alerjilerin Tedavisinde Kullanılabilir

Kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisinde 2011 yılında yayınlanan bir çalışma, silimarinin mevsimsel alerjilerin tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir. Mevsimsel alerjisi olan 94 kişiyi içeren klinik bir çalışmada araştırmacılar, bir ay boyunca silimarin ile tedavi edilen kişilerin semptomlarında bir ay boyunca plasebo verilenlere kıyasla belirgin bir şekilde daha fazla iyileşme olduğunu gözlemlemiştir.

 

Deve Dikeninin Olası Yan Etkileri

Deve dikeni bulantı, ishal ve karın şişkinliği dahil olmak üzere bir dizi olumsuz yan etkiyi tetikleyebilir. Ayrıca baş ağrısı, hazımsızlık, eklem ağrısı ve cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir. Papatya, enginar, kivi veya aster familyasındaki bitkilere alerjisi olan kişilerde deve dikeni alerjisi de görülebilir.

 

Deve dikeni kan şekeri seviyesini düşürebilir, bu nedenle şeker hastalığı olan kişiler ve kan şekeri seviyelerini etkileyen ilaçlar veya takviyeler alan herkes tarafından dikkatli kullanılmalıdır. Deve dikeni ayrıca vücudunuzun karaciğerdeki ilaçları metabolize etme şeklini değiştirebilir ve ilaçlarla etkileşime girebilir. Sonuç olarak eğer deve dikeni takviyesi kullanmayı düşünüyorsanız, öncesinde doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

 


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart