İlan Ekle Oturum aç

YÜZME

YÜZME
 Günde kaç dakika yüzmeli?
Yüzmenin süresi 30 dakikadan az olmamalıdır. Çünkü suyun içerisine girildiğinde vücudun sıcaklık dengesini kurması ve kasların çalışması için bu süre gereklidir. Yüzmeye başlamadan önce birtakım ısınma hareketleri yapmak da yüzmenin daha verimli olmasını sağlar.
 Haftada kaç gün yüzmeli?
Haftada 3 gün yüzme önerilir.
 Yüzme de kaç teknik vardır?
Bilindiği üzere; serbest, kurbağalama, sırtüstü ve kelebek olarak dört farklı teknik vardır.
 Hangi stil nereyi çalıştırıyor?
Yüzme tüm vücudu çalıştıran bir spor. Ancak belirli yüzme stilleri vücudun belirli bölgelerini daha yoğun olarak çalıştırıyor. Her yüzme stili farklı miktarda kalori harcatıyor. Örneğin, serbest stil ağırlıklı olarak basen bölgesini, sırtüstü yüzme bel bölgesini, kurbağalama ise kolları ve vücudun üst kısmını daha çok çalıştırıyor.
SERBEST STİL
 Serbest stilde önemli nokta ayakları doğru kullanmak ve kolları düzgün atmak. Eller kapalı tutulmalı çünkü parmaklar açık olduğunda suyu yeterince itmek ve hızlı gitmek için gereken kuvveti almak mümkün olmayabilir.
 Serbest stil, kalçaların sıkılaşmasını ve şekil almasını sağlıyor. Kolay olduğu için uzun süreli yapılabiliyor.
 1 saat boyunca serbest stilde yüzerek yaklaşık 470 kalori yakılıyor.
SIRTÜSTÜ
 Sırtüstü yüzme serbest stile göre daha yorucu. Ancak bel fıtığı, kireçlenme gibi rahatsızlıkları olanlara öneriliyor. Sırtüstü yüzmede dikkat edilmesi gereken, popoyu üste doğru çekerek vücudu düz tutmaya özen göstermek.
 Sırtüstü özellikle bel ve sırt bölgesindeki kasları çalıştırıyor. Sırt bölgesine yerleşmiş olan yağların erimesini kolaylaştırıyor.
 1 saat boyunca sırtüstü stilde yüzerek yaklaşık 510 kalori yakılıyor.

KURBAĞALAMA
 Kurbağalama diğer yüzme stillerine göre daha çok kalori yaktıran ancak biraz daha zor olan ve kondisyon gerektiren bir yüzme stili. Bu yüzme stilinin bir özelliği de bel ve sırt problemi yaşayan kişilere tavsiye edilmemesi. Kurbağalamada ayaklar makas biçiminde tutuluyor ve kollar sık aralıklarla öne doğru uzatılıyor.
 Kurbağalama stilinde en çok kol ve bacaklar çalıştırılıyor. Üst bacaklarda ve kollarda biriken yağları eritmek, bu bölgeleri sıkılaştırmak için ideal.
 1 saat boyunca kurbağalama stilde yüzdüğünüzde yaklaşık 550 kalori harcayabiliyorsunuz.

KELEBEK
 Kelebek en zor yüzme stili ve genellikle profesyonel yüzücüler tarafından tercih ediliyor. Ancak onlar bile en fazla 200 metrelik yarışlar yapabiliyor. Kelebek stilde iki kol aynı anda su yüzüne çekiliyor ve alınan kuvvetle vücut öne doğru atılıyor.
 Zor bir yüzme stili ancak tüm vücudu iyi biçimde sıkılaştırıyor. Hemen hemen her bölgeyi çalıştırıyor. Kondisyonunuz iyiyse bir süre bu stilde yüzmeniz oldukça yararlı.
 1 saat boyunca bu stilde yüzmek imkânsız. Eğer 10 dakika yüzebilirseniz yaklaşık 100 kalori yakmanız mümkün.

 Yüzerek kilo verilir mi?
En sağlıklı sporlardan biri olan yüzme, hem çok zevkli hem de vücudu şekillendirmek için ideal. Üstelik yüzerek sadece bir saatte yaklaşık 500 kalori yakmak mümkün. Denizi, güneşi ve yüzmeyi kim sevmez ki ? Genç-yaşlı, kadın-erkek pek çok kimsenin en çok sevdiği sporların başında geliyor yüzme. Suda geçirdiğiniz vakti çok daha faydalı hale getirmek mi istiyorsunuz? Bunun en güzel yolu tabii ki yüzmek! Form tutmanın en keyifli yollarından biri. Üstelik yüzmenin bir spor olarak yararları ve beden üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmiyor. Sıkı bir vücut, esnek ve formda kaslar ve sonuç olarak biçimli bir beden akla ilk gelenlerden.
 Yüzerek form tutulur mu?
Düzenli yapılan egzersiz, kilo kontrolünün, sağlıklı bir kalbin ve zindeliğin yapı taşlarından biridir. Çocuklukta kazanılan her yararlı alışkanlık gibi, düzenli egzersiz alışkanlığı da sonraki yıllarda beraberinde birçok yarar getirir. İşte çocuklukta kazanıp ilerleyen yaşlarda vazgeçemeyeceğiniz, eğlenirken formda kalmanızı sağlayacak bir alışkanlık; yüzme.
 Vücudunuzun tamamını çalıştırıp şekle sokan bir spor
 Her açıdan mükemmel bir kardiyovasküler egzersiz
 Kalbinizi güçlendirip oksijenin kaslarınıza ulaşımını geliştiren bir aktivite
 Birçok yönüyle rahatlatıcı etkiye sahip bir eğlence.

• Yüzme her yaşta öğrenilebilir mi?
 Alabileceğiniz yegane önlem ise hem eğlenceli, hem sağlık için faydalı, hem de becerilerinize bir yenisini ekleyecek: yüzmeyi öğrenmek! Yetişkinlere özel yüzme kurslarına katılabileceğiniz gibi bir yüzme eğitmeninden özel ders de alabilirsiniz. Hele ki yüzmeyi öğrenmenin yaşı hiç yok.
 Gençliğinde ve hamileliğinde spor yapan anne adaylarında ölü ve erken doğumlar görülmemektedir. Uygun bir şekilde yapılan spor tüm yaş gruplarındaki insanlara olumlu katkılar sağlamaktadır.
 Yüzme sporu yapan insanlarda beyne daha fazla kan pompalandığından algı ve zeka gelişimi daha hızlı olmaktadır.
 Klinik pratiğinde, egzersiz bazı hastalıkların ve hastalıklara uygulanan tedavilerin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Solunum yollarında daralma olan hastanın tedaviye verdiği yanıt yüzme ile değerlendirilebilir.
 Egzersiz yapanlarda kalp krizi geçirme oranının egzersiz yapmayanlara oranla yarı yarıya düşük olduğunu kanıtlanmış bir gerçektir.
• Çalışmalar egzersizin kalp kasının oksijen gereksinimini azalttığını, kandaki yağları değiştirdiğini ve böylece kal krizi geçirme oranını azalttığını gösteriyor. Her şeyden önemlisi yüzme sporu yer çekimine paralel yapılan tek spordur. Kan dolaşımı spor yapıldığı anda vücut içinde yığılmalar yapmadan tüm organlar arasında tam olarak dağılmaktadır.

• Yüzme öncesi ve sonrası beslenme
Yemeğin üzerinden en az iki saat geçmeden çalışma yapılmamalıdır. Yemekten sonra yaklaşık bir buçuk saat, kan, beyin ve kalpten uzaklaşır. Herhangi bir kalp sorunu olanlar için yemek üstüne çalışma yapılması tehlikeli olabilmektedir. Bu tehlikeli durumlar kalp sorunu olmayanlarda da gözükebilmektedir. Aç karnına çalışmanın hiç bir zararı olmaz. Sabah çalışmalarında başlangıçtan 10-15 dakika önce meyve suları içilebilir. Çalışmalar esnasında vücudun su gereksinimini karşılamak çok önemlidir. Ter yoluyla ve diğer yollarla yitirilen su karşılanmazsa baş ağrısı, bitkinlik, genel bir isteksizlik gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu bakımdan egzersiz esnasında susadıkça yeterince su içilebilir. Egzersiz anında çok fazla su içilmesi midede gereksiz şişlik ve performansı bozucu rahatsızlık yapabilir. Egzersizden hemen sonra çok aşırı soğuk şeyler içilmemelidir. Terle kaybedilen tuz, yeterli beslenme ile yerine konulabilir. Aşırı sıcakta ve çok su kayıplarında tuzlu şeylerin yenilip içilmesi yeterli değilse tuz tabletleri ile takviye yapılmalıdır.

• Nelere dikkat etmeliyiz?

 Egzersiz amaçlı yüzmek için fiziksel bir takım rahatsızlıklarınız varsa öncelikle doktorunuza danışmalısınız!
 Alkollüyken yüzmekten kaçınmalısınız!
 Her şey de olduğu gibi, yüzmeyi de abartmamalısınız. Yorgun düştüğünüzü hissettiğiniz anda bırakmalı ya da yüzmeye ara vermelisiniz. Yüzme sizi rahatlatmalı, enerjisiz bırakmamalı.
 Suda çok fazla vakit geçirirseniz bir takım kulak problemleri yaşayabilirsiniz.
 Eğer açık bir havuzda yüzüyorsanız güneş koruyucusu kullanmalısınız.

 Yüzerken su içinde olduğunuz için belki terlemediğinizi düşünürsünüz ama yüzerken de terlenir ve bu nedenle çıkınca su içerek, kaybedilen bu suyun takviye edilmesi gerekir.

 Dolu mideyle yüzmeye başlamak son derece sakıncalı. Bu nedenle, suya girmek için, yemek yedikten sonra en az 2 saat beklemekte fayda var.

 Birdenbire yüzmeye başlamak kaslarınızı zorlayabilir. Kaslarınızın ısınmasına olanak tanımak için suya girmeden önce basit birkaç ısınma hareketi yapmak da ideal.

 İnsan vücudu su içindeyken havadakine kıyasla 25 kez daha çabuk soğuyor. Bu nedenle su sıcaklığının düşük olduğu yerlerde su içinde fazla kalmamak gerekiyor.

 Ne kadar iyi yüzdüğünüze de inansanız, tek başınıza kıyıdan çok uzağa açılmak sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Kıyıya paralel bir şekilde yüzmeniz her zaman daha akıllıca.

 Tuzlu ya da tatlı olsun uzun süre suda kalmak gözleriniz ve saçlarınız üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu yüzden bone ve gözlük kullanmanız yerinde olur.

• AVANTAJLARI

 Dayanıklılık ve esnekliğinizi geliştirir.
 Adalelerinizi geliştirir ve denge sağlar. Birçok profesyonel ve amatör spor branşlarının egzersizleri yapılabilir.
 Kalbi güçlendirir.
 Fiziksel görünümünüzü değiştirir.
 Dolaşımı düzenler. Varis gibi hastalıklarda faydalıdır.
 Kilo kontrolünü sağlar.
 Stres ve gerilimi azaltır.
 Eklem iltihabı gibi hastalıklarda eklemleri ve bağları daha az zorladığından önerilen egzersiz tipidir.
 Haftada 3 gün yüzme önerilir. 1 saat yüzme yaklaşık 470 kalori harcatır.
 Enerji verir.
 Kas güçsüzlüklerini tedavi eder.
 Şişmanlarda, hamilelerde ve hareketsiz kişilerde özellikle yararlıdır. Çünkü suda yapılacak egzersizler eklemleri ve bağları daha az zorlamaktadır. Sudaki vücut ağırlığı karadakinin 10 misli azalır. Suda yapılan rehabilitasyonun, fizik tedavinin etkin bir formu olduğu kanıtlanmıştır.

KAYNAK: http://www.selimkuruoglu.com


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart