İlan Ekle Oturum aç

Aç karna kahve içmek zararlı mı?

Aç karna kahve içmek zararlı mı?

Modern insanın iş hayatındaki en büyük destekçisi elbette sert bir kahve. Çoğu insan sabah aç karnına kahve içerek güne başlıyor. Peki bu ne kadar doğru? İngiltere’de yapılan bir araştırma sabah aç karnına kahve içmenin sağlığa zarar verdiğini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre uyandıktan sonra kahve içmek şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Birleşik Krallık’taki Bath Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sabah aç karna kahve içmenin vücuda etkilerini ele aldı. British Journal of Nutrition dergisinde yayımlanan sonuçlara göre, kahve içmeden önce mutlaka kahvaltı yapılması gerekiyor. Baş araştırmacı Profesör James Betts, çalışmayla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında, kötü bir uykunun ardından hiçbir şey yemeden kahve içmenin kan şekeri kontrolünü önemli ölçüde zayıflattığını belirterek şunları söyledi:

Önce kahvaltı

Neredeyse yarımız sabah uyanıp, hiçbir şey yapmadan önce kahve içiyor. Ne kadar yorgunsak, kahve de o kadar sert oluyor. Ancak bugüne kadar bu davranışın vücudumuza, özellikle de metabolizmaya ve kan şekeri kontrolüne etkisi konusunda kısıtlı bilgimiz vardı. Bunu engellemek için kötü bir uykunun ardından ilk olarak kahvaltı etmek gerekiyor. Daha sonra eğer ihtiyaç duyulursa kahve içilebilir.

3 farklı deney yapıldı

Independent Türkçe’de yer alan haberde, çalışmaya katılan 29 kişi farklı gece uykularına tabi tutuldu. İlk deneyde gece 11’le sabah 7 arasında düzgün bir şekilde uyuyan bu kişilere, sabah kahvaltıda alınacak kaloriye eş enerji içeren şekerli içecek verildi.

İkinci deneyde saat başı uyandırılarak iyi uyku çekmeleri engellenen katılımcılara sabah yine aynı şekerli içecek verildi.

Bir önceki deneyde olduğu gibi, üçüncü deneyde de katılımcıların kötü bir şekilde uyumaları sağlandı. Fakat bu sefer sabah önce koyu şekersiz kahve, yarım saat sonra da şekerli içecek verildi. Ardından bu kişilerin kan şekerleri ölçüldü.

Kahve metabolizmayı olumsuz etkiledi

İyi ya da kötü uykunun deneklerin kan şekeri üzerinde çok az fark yarattığı saptanırken, kötü uykunun ardından kahve içmenin metabolizma üzerinde olumsuz etkisi olduğu ve vücudun kan şekerini işleme yeteneğini yüzde 50 azalttığı belirlendi.

Kan şekerindeki fırlamayı azaltacaktır”

Profesör James Betts, deneyde verdikleri şekerli içeceğin ortalama bir kahvaltı kadar karbonhidrat içerdiğini hatırlatarak, “Çoğu kahvaltı karbonhidrat bakımından zengin. Diğer kahvaltılarda da benzer etkiler gözlemek mümkün. Ancak daha az şeker ve karbonhidrat içeren bir kahvaltı yaptıysanız, bu kahvaltıdan sonra sizin kan şekerinizde meydana gelen fırlamayı kesinlikle azaltacaktır” ifadelerini de kullandı.

“Sütlü kahvede de sonuç değişmeyecekti”

Deneyde kullandıkları kahvenin sütsüz olduğunu belirten Betts, süt koysalardı da sonuçlarda çok büyük bir değişiklik olmayacağını ifade etti.

 

 

 

 

Kaynakça: https://www.posta.com.tr/sabah-ac-karnina-kahve-icmek-zararli-mi-haber-fotograf-2280659-5


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart