İlan Ekle Oturum aç

Evde Az Kalorili Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Evde Az Kalorili Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Evde Az Kalorili Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır

Evde az kalorili fıstık ezmesi yapmak için ihtiyacınız olan tek şey biraz fıstık ve bir blender.

Fıstık ezmesi kaşık kaşık yenilen atıştırmalıklar listesinin başında gelir ayrıca kahvaltı sofrasının da en önemlilerinden biridir.

Fıstık ezmesi besin değeri oldukça yüksek bir yiyecektir. Ancak 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi kalori değeri 100 olduğu için yerken aşırıya kaçmamak gerekir. Fıstık ezmesi diyet yapan kişilerin de tercih edebileceği, sporcuların kolaylıkla tüketebileceği bir üründür. Tabii ki burada şeker ilavesiz, doğal fıstık ezmesi ve ilave yağ içermeyen ezmelerden bahsediyoruz.

Evde Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Az kalorili, diyet fıstık ezmesi tarifi için malzemeler:

  • 300 gram kabuksuz ve tuzsuz yer fıstığı
  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (kremamsı kıvam tutturulamaz ise)
  • 1-2 çay kaşığı tarçın (isteğe bağlı)
  • 1 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)

Gördüğünüz gibi aslında evde fıstık ezmesi yapabilmek için ihtiyacınız olan tek şey biraz fıstık ve bir blender.

Fıstık ezmesi yapımı için kabukları soyulmamış fıstığınız var ise kabukları ayıklamanızı tavsiye ederiz aksi halde ezmenin tadı acılaşacaktır.

1.Kabuksuz bir şekilde fıstıklarınızı yağlı kağıt üzerinde fırınlayın. Fırını 180 dereceye ayarlayın ve 8-10 dakika kadar fıstıklarınızı yakmadan kavurun.

2.Fıstıklarınızı kavurduktan sonra mutfak robotuna doldurun. 2’şer dakika ara vererek toplam 10 dakika kadar fıstıklarınızı robotta çekin. Kremamsı bir yapıya geldiklerinde fıstık ezmeniz hazır demektir! (Akışkanlığını isteğinize bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Ne kadar uzun süre parçalama işlemine devam ederseniz fıstıklarınız o kadar ezmeniz o kadar akışkan olacaktır.)

Şekersiz fıstık ezmesi yapımı için bu malzemeleri kullanabilrsiniz. Daha tatlı bir ezme istiyorsanız şeker yerine bal tercih etmenizi öneririz.

Yaptığınız bu ezmeyi, kahvaltılarınızda kullanabileceğiniz gibi ara öğünleriniz de de kullanabilirsiniz. Ezmenizi daha da sporcu dostu haline getirmek için yarım ölçü protein tozu ekleyebilirsiniz.

 


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart