İlan Ekle Oturum aç

Balık Yağı Hapı Kilo Aldırır mı?, Balık Yağı Hapı Faydaları, Balık Yağı ve Vücut Ağırlığı İlişkisi

Balık Yağı Hapı Kilo Aldırır mı?, Balık Yağı Hapı Faydaları, Balık Yağı ve Vücut Ağırlığı İlişkisi

Balık Yağı Hapı Kilo Aldırır mı?

Balık yağı,

Balık Yağı Hapı Kilo Aldırır mı?, Balık Yağı Hapı Faydaları, Balık Yağı ve Vücut Ağırlığı İlişkisi

omega-3 lerin en iyi kaynaklarından biri olarak ortaya çıkmıştır. Bu besin takviyesinin, kolesterol düzeyleri ve diğer kan lipidleri üzerinde olumlu etkileri vardır.  Daha iyi kardiyovasküler sağlık ve azaltılmış iltihaplanmaya öncülük ettiğinden dolayı her yaştan insan için balık yağı hapı faydaları mevcut olduğu belirtilmektedir. Yüksek yağ içeriğine rağmen, balık yağı kilo alımına neden olmaz, dolayısıyla herhangi bir diyete uyum sağlar.

Balık Yağı Hapı Faydaları

Sağlık uzmanları, “balık yağı hapı nasıl kullanılır?” sorusuna, günde 150 ila 500 miligram omega-3 kullanımının yeterli olacağı şeklinde cevap vermektedir. Bu dozaj kalp hastalığı riskini azaltmaya ve aterosklerozu önlemeye yardımcı olabilir. Balık yağı Epa Dha bileşenlerini içerisinde bulunduran bir besin takviyesidir. Çoğu balık yağı takviyesi, porsiyon başına en az 1,000 miligram EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) içermektedir. En iyi balık yağı hapı hangisi olduğuna takviyenin bu içerik miktarlarına bakarak karar verebilirsiniz. Bu iki esansiyel yağ asidi insan vücudu tarafından sentezlenemez ve besinlerden elde edilmelidir

Omega-3 ler, daha düşük inme olasılığı, kardiyovasküler problemler, eklem ağrısı ve inflamatuar durumlar ile bağlantılıdır (1). Balık yağı hapı yararları olarak ayrıca, beyin sağlığını desteklemesi ve nörodejeneratif hastalıklara karşı koruma sağlaması sayılabilir. Ek olarak, anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı kronik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Balık yağı tüketmek, diyetinize daha fazla omega-3 almanın basit ve kullanışlı bir yoludur. Bu takviyeler, piyasada sıvı veya hap şeklinde bulunmaktadır ve herhangi bir sağlık ürünleri satan dükkanlarda bulunmaktadır. Birçok balık türünden farklı olarak, civa içermezler. Hamileler için balık yağı hapı kullanımının oldukça önemli olduğu bulunmuştur. Yapılan son çalışmalara göre, hamilelik sırasında probiyotik ve balık yağı alan kadınlarda doğan çocukların alerjilere maruz kalma olasılığı daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, akranlarına göre daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktadırlar.

Balık Yağı ve Vücut Ağırlığı İlişkisi

Balık yağı hapı besin değerleri incelendiği zaman karşımıza çıkan servis başına sadece 25 kaloriye sahip olma etkeni, bu ürünün kilo alımına neden olmayacağının göstergesi niteliğindedir. Aksine bu besin takviyesi, yağ kaybına ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Klinik çalışmalarda balık yağının, yağ hücrelerinin proliferasyonunu inhibe ederek yağ depolamayı azalttığı gösterilmiştir. Ek olarak, balık yağı karaciğerde ve ince bağırsakta pozitif metabolik değişiklikleri tetikleyebilir.

Laboratuar testlerinde balık yağı ile beslenen farelerin, leptin, insülin ve açlık glukoz seviyelerinde bir düşüş yaşandığı ve genel vücut ağırlığı ve karın dokusu ağırlığının azaldığı gözlemlenmiştir. Araştırmacılar balık yağının termojenezi harekete geçirdiğini ve vücudunuzun gün boyunca daha fazla kalori yakmasına neden olduğunu düşünmektedir. Dahası bu yağlar, yağ yakma etkisini daha da arttıran bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir.

Örneğin, birçok sporcu ve vücut geliştiricisi yarışmalardan önce balık yağı tüketir. Bu, düşük kalorili bir diyette kasları korumalarına ve yoğun antrenman için gereken enerjiye sahip olmalarına yardımcı olur. Vücudunuz yeterince karbonhidrat almazsa, yakıt için yağ kullanabilir. Omega-3 takvileri, kas kaybını önlemeye ve sizi enerjik tutmaya yardımcı olabilir.

Balık yağındaki Omega-3’ler, obeziteyi tetikleyen başlıca faktörlerden biri olan iltihaplanmayı azaltır. Balık yağı, hem kronik hem de akut inflamasyonu baskılar, yağ yakımına, daha iyi kardiyovasküler sağlığa ve gelişmiş insülin duyarlılığına öncülük eder (2). Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, herhangi bir yaşam tarzı değişikliği yapmadan balık yağı tüketen aşırı kilolu ve obez bireylerde bel çevresi ve bel-kalça oranı anlamlı olarak azaldığı görülmüştür.

 


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart