İlan Ekle Oturum aç

PERSONAL TRAİNİNG NEDİR? PERSONAL TRAİNER İLE NEDEN ÇALIŞILMALI?

PERSONAL TRAİNİNG NEDİR?

Personal Training ” yani “Kişiye Özel Antrenman” yada “Bireysel Antrenman” olarak bilinmektedir. Profesyonel eğitmen desteği ile birebir uygulanan egzersiz programlarına “Personal Training” denirken, desteği sağlayan eğitmene de “Personal Trainer” yani “Kişiye Özel Antrenör” denir.

Personal Trainer, üyenin ihtiyaçları doğrultusunda hareket eder. Örneğin; üyenin sağlık durumu, yaşam şekli ve alışkanlıkları, psikolojik dengesi gibi ayrıntıları dikkate alarak egzersiz programı şekillendirilir. Aktivite boyunca her türlü ölçüm ve testlerin takibi yapılır.

PERSONAL TRAİNER İLE NEDEN ÇALIŞILMALI?

Personal Trainerlar bu alanda eğitimler almış sertifikalı kişilerdir. Bu bilgi ve deneyim doğrultusunda sizi hedefinize en kısa ve etkili yoldan götürmeyi amaçlarlar. Amacınız her ne olursa olsun bir profesyonelden destek almak her zaman en etkilisidir. Yaptığınız spor hakkında yeni şeyler öğrenip, kendinizi geliştirmek oldukça önemlidir. Fakat yeni bilgiler edindiğiniz bilgi kaynakları her zaman kapsamlı ve doğru olmamaktır. Bu evrede bir profesyonelin yardımını almak sizi en doğru sonuca ulaştıracaktır.

Eğer bir Personal Trainer’ınız var ise spora olan bakış açınız büyük ölçüde değişecektir. Personal Trainer’ın sizi yönlendirmedeki kabiliyeti, kendinizdeki potansiyelin farkına varmanızı sağlayacaktır. Bu da yaptığınız sporu daha etkin yapmanıza olanak sağlayarak, hedeflerinize hızlı ulaşmanıza yarayacaktır. Bunun yanı sıra bilinçli yapılan spor, sakatlanmaların da önünde büyük engeldir. Yani Personal Trainer ile çalışmanız direkt olarak siz ve sağlığınız ile ilgilidir.

Bir Personal Trainer ile çalışmadan, motivasyonunuzu yüksek tutmak ve antrenmanda süreklilik sağlamak gerçekten zordur. Personal Trainer sizinle, birebir iletişimde olduğu ve sizi takip ettiği için sporu ihmal etmenizin önüne geçecektir. Bu sayede sistemli bir şekilde antrenmanlarınızı yaparak istenen sonuçlara ulaşıyor olacaksınız.

Çoğu zaman antrenman programı ile beslenme programı örtüşmemektir. Eğer bölgesel bir çalışma veya ulaşmak istenen bir hedef var ise burada beslenme programının önemi iki katına önemli olur. Bu yüzden eğer bir profesyonel ile çalışıyorsanız egzersiz programınızı destekleyici bir beslenme programına sahip olursunuz.

En önemlisi de bir Personal Trainer ile çalışırsanız yanlış yapılan bir egzersiz sonucu doğacak sakatlıkların önüne geçmiş olursunuz. Bu sayede sporunuz daha verimli geçecektir.

ESNEK ANTRENMAN SAATLERİ

Eğer bir Personal Trainer ile çalışıyorsanız ve beklenmedik bir durum yaşadıysanız, çalışma saatleri size göre şekillenir; aynı şekilde programınız da.

PERSONAL TRAİNER SİZİNLE NASIL İLGİLENİR?

PERSONAL TRAİNER NASIL SEÇİLMELİDİR?

PT, tıpkı okullardaki öğretmenler gibidirler. Nasıl ki anaokulunda tüm ilginin çocuğun

üzerinde oluyor, bir düzen içinde hareket ettiriliyor ve tüm ihtiyaçlarının karşılanması

için destekleniyorsa, personal trainer ile girilen fitness ortamı da öğrenciye böylesi bir

özen ve alakanın gösterildiği bir ortamdır.

 

PT her şeyden önce bilgisiyle, tavrı ve tutumu ile öğrencisiyle arasında kişisel bağ

kurabilmeli ve güven vermelidir. Kendini sevdirebilmeli, dengeli bir otorite kurarak, yol

gösterici olmalıdır. Açık iletişim kurabilmesi çok önemlidir. Öğrencinin ruhsal ve

psikolojik durumlarını bildiğinde antrenman programını da ona göre revize edebilecektir.

Antrenman öncesi sizinle konuşarak, o günkü dersin içeriğini anlatmalıdır. Sizi hem

mental olarak hem de bedenen hazırlamalıdır. Zorlayıcı değil daha efektif antrenman

yaptıran bir eğitmen olmalıdır. Öğretmekten bıkmamalı, yorulmamalı ve sizin her türlü

sorunuza yanıt verebilmelidir. Ancak bilmediği ya da fikir üretemediği bir bilgide de

araştırıp öğrenebilecek vizyona, yeteneğe ve özgüvene de sahip olmalıdır.

NASIL PERSONAL TRAİNER OLURUM?

Ülkemizde personal trainning yakın zamanda tanınmaya başlanmış ama hala sertifika sistemi yönünden bazı belirsizlikleri koruyan bir yapıya sahiptir. İnsanlar belgelerini nereden alacaklarını ve kendilerini nasıl geliştireceklerini bilmemektedir. Ülkemizde personal trainning sertifika programlarını Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu ile bir çok farklı yapıda kuruluş vermektedir. Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu yapmış olduğu sertifika programlarına fitness antrenör/eğitmenlerini kabul etmektedir.

Bu konuda eğitim verme yetkisine sahip en yetkili kurum Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonudur. (http://www.tvgfbf.gov.tr/) Ayrıca üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bölümleri ve Spor Bilimleri Fakülteleri bu eğitim seçmeli /uzmanlık dersi olarak verilmektedir. Antrenörlük kurslarına katılım için lise mezunu olmanız gerekmektedir.

KİMLER PERSONAL TRAİNER OLABİLİR?

FITNESS EĞİTMENİ NERELERDE ÇALIŞABİLİR?

Salon açmak isteyen kişiler için 2.kademe antrenör belgesi ve Genclik ve Spor Bakanlığı tesis işletme kurallarını yerine getirerek ruhsat almaları gerekmektedir. Bulunduğunuz ilin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Kamu ve Özel sektörde bir çok tesiste görev alabilir. Son yıllarda Türkiye’de spor tesisi sayısında artış birçok iş fırsatını beraberinde getirmiştir.

PERSONAL TRAİNER SPOR SALONU AÇABİLİR Mİ?

Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonunun açmış olduğu kurslardan

fitness eğitmenliği belgesini alan herkesin başvurabileceği personal trainning sertifika

programları ile herkes personal trainning eğitmeni olabilir. Eğitmenlik/antrenörlük,

gelişmekte olan bir sektörde önemli bir para kazanma alanını temsil

etmektedir. Besyo öğrencileri ve mezunlarının bu meslekte yer alabilmeleri için öğrencilik

yıllarında fitness dersini seçmeleri veya federasyonun eğitimlerine katılmaları gerekmektedir.

Personal Trainer elinde ki belge ve sertifikalarla alanında spor salonu, butik salon, stüdyo

salon gibi spor hizmeti verebileceği spor merkezleri açabilir.

 

TÜRKİYE’DE BULUNAN EN IYI PERSONAL TRAİNERLAR İÇİN SİTEMİZİ ZIYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Anasayfa

KAYNAKÇA

Web siteleri

https://www.eliteworldhotels.com.tr https://www.google.com/amp/s/sagliklihoca.com/personal-training-nedir/amp/ https://www.sporbilimlerihaber.com/personal-trainer-nasil-olabilirim/ https://muscleandfitness.com.tr/personal-trainer-nedir-nasil-secilir/


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart