İlan Ekle Oturum aç

Demir Eksikliği Ve Beslenme

Demir vücudumuz için önemli bir mineraldir, vücutta üretilmediği için besinler yoluyla yeterli miktarda alınması gereklidir. Özellikle bazı dönemlerde ve riskli gruplarda alımı takip edilmelidir. Hamileler ve emzirenler, çocuklar, büyüme çağında ve aşırı adet kanaması geçiren genç kızlar risk grubundadır. Gelişme çağındaki çocukların vücut ve beyin gelişimleri için önemlidir. Demir eksikliği belirtileri şöyle sıralanabilir:

•Yorgunluk ve enerji azlığı

•Konsantrasyon bozukluğu

•Sinirlilik

•Bağışıklık sisteminde zayıflık

•Çarpıntı ve nefes darlığı

•Solgun cilt, dişeti ve tırnaklarda kırılmalar

•Yiyecek dışındaki şeylere istek. Örneğin: toprak, buz gibi

•Tahriş olmuş dil

İlaç tedavisi besinlerle beraber desteklenmeli. Doktor tarafından önerilen ilaç tedavisi çok düzenli bir şekilde uygulanmalı ve bu tedavi demir yönünden zengin besinlerle desteklenmelidir. Demir minerali en çok kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et ve karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balık bol miktarda bulunmaktadır. Bu gibi yiyeceklerin tüketimi vücudun demir ihtiyacını karşılayacaktır. Bazı nedenlerden dolayı kişide demir eksikliği görülebilir. Bunların başında kırmızı et yememek, vejetaryen bir rejim uygulamak gelmektedir. Aşırı kan kaybetme, diyaliz hastalığı, A vitamini eksikliği de demir eksikliğine yol açmaktadır. Ayrıca kalsiyum demir emilimini engeller, bu yüzden süt ve süt ürünleri demir takviyesi olan ilaçla birlikte alınmamalıdır. C vitamini ise demir emilimini artırırken hemoglobin üretiminde de önemli yer tutar. Bu yüzden demirden zengin besinler yerken, yanında C vitamini olmasına dikkat etmek gerekir. Kivi, portakal, mandalina, bol limonlu salata gibi besinler tercih edilebilir.

Günlük gereksinimi;

Erkekler için 10 mg

Kadınlar için 18 mg

Gebelik döneminde 27 mg

Emzirme dönemi 18 mg

Ergenlik dönemi 15 mg

Çocuk için 10 mg

Bazı besinlerin demir içerikleri ve emilimini artıran C vitamininden zengin besinlerle öneriler

*4 adet köfte (az yağlı dana eti–120 gr) = 3,6 mg demir içerir- yanında bol limonlu salata demir emilimini artırır.

*1 yemek kaşığı pekmez = 1 mg demir içerir- C vitamininden zengin portakal suyunun içerisine pekmez eklenerek demir mineralinden daha fazla yararlanılır.

*1 büyük boy yumurta sarısı = 0,7 mg demir içerir– kahvaltıda yanında söğüş sebzeler (domates, salatalık,

biber, maydanoz) tercih ederek demirin vücudumuza daha fazla katkısı sağlanır.

*1 porsiyon kuru baklagil yemeği (60 gr) = 4,2 mg demir içerir.- yanında C vitamininden zengin brokoli ile bir öğün yapılabilir.

*Fındık/badem/ceviz (yaklaşık 10 gr) = 0,3 mg yağlı tohumların yanında 1 orta boy kivi veya 8 çilek tercih ederek demir mineralinin biyoyararlılığını sağlarız.

Diyetisyen Gizem İğde


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart