İlan Ekle Oturum aç

Selülit nedir ? Selülit sporla geçer mi ?

Selülit Nedir?

Selülit, uyluklar, kalça ve hatta karın bölgesinde yağ depolarının cilt altındaki bağ dokusuna itilmesiyle oluşur ve çukurlu veya yumrulu bir görünüm yaratır. Genetik, hormonlar, zayıf dolaşım ve yaşam tarzı tercihleri gibi faktörler bu duruma sebep olabilir.  Doğru yaklaşım ile kadınlarda daha sık görülen portakal görünümü azaltabilir ve yok edebiliriz.

Selüliti Nasıl Yok Ederiz?

Selülitin tamamen ortadan kaldırılması için sihirli bir çözüm olmasa da düzenli egzersiz cildinin görünümünü önemli ölçüde azaltabilir ve özgüvenini artırabilir. Yazının devamında selülitleri hedefleyen bazı egzersiz hareketlerini keşfedeceğiz ve pürüzsüz, daha sıkı bir cilde ulaşma konusunda ipuçlarını seninle paylaşacağız.

Selülitlerden kurtulmak için;

  • Bol bol su içmelisin.
  • Ödem atmaya yardımcı olan maydanoz, kereviz, semiz otu gibi besinleri tüketmelisin.
  • Hazır gıdalardan ve kızartmalardan uzak durmalısın.
  • Aldığın günlük kafein miktarını azaltmalısın.
  • Görünümünü düzeltmek istediğin bölgeyi düzenli olarak fırçalamalı ve bölgeye sık sık masaj yapmalısın.
  • Portakal görünümlü bölgeye peeling uygulayabilirsin.
  • Hayatına mutlaka hareket katmalısın. Bu hem selülitten kurtulmana yardımcı olur hem de genel sağlığın üzerinde olumlu etki yaratır.

Egzersiz, selülitin altında yatan nedenlere odaklanarak azaltılmasında önemli bir rol oynar. Spor yapmak kan dolaşımını artırarak fazla yağın yakılmasına, kasların sıkılaştırılmasına, dolaşımın iyileştirilmesine ve lenfatik drenajın teşvik edilmesine yardımcı olur. Belirli egzersizleri rutinine dahil ederek, seni rahatsız eden görünümü azaltabilirsin ve bu da daha pürüzsüz, daha belirgin hatlara yol açar.

Squat (çökme)

 

Squat, uyluklar, kalça ve alt vücut için harika bir egzersizdir. Squat’ı doğru bir şekilde yapmak için, omuz genişliğinde açtığın ayaklarla ayakta durup ayak parmaklarını hafifçe dışa doğru yönlendir. Göğsünü açık ve dik tut, karın kaslarını sıkarak, dizlerini bükerek ve kalçalarını bir sandalyeye oturur gibi geri iterek vücudunu aşağı doğru indir. Uyluklarının yere paralel olduğu bir pozisyona kadar inmeye çalış, ardından topuklarından kendini iterek başlangıç pozisyonuna dön. Başlangıçta 3 sette 10-12 tekrar yap ve güç kazandıkça bu sayıyı artır.

Lunges (Adım Atma)

 

 

Lunges, uyluklar ve kalça bölgesindeki portakal görünümü için etkili bir egzersizdir. Yine ayaklarını kalça genişliğinde açık bir şekilde ayakta durarak başlayacaksın. Sağ ayağınla büyük bir adım at, her iki dizinin de 90 derecelik açılarla büküldüğü bir pozisyona kadar vücudunu indir. Ön dizinin ayak bileğiyle hizalandığından ve arka dizinin yere hafifçe değdiğinden emin olmalısın. Başlangıç pozisyonuna dönmek için ön topuğundan kendini it, ardından ters bacakta aynı hareketi yap. Her bacak için 3 sette 10-12 tekrar hedefleyebilirsin.

Glute Bridges (Kalça Köprüsü)

 

 

Glute bridges, kalçaları ve arka uylukları güçlendirmek ve aynı zamanda karın kaslarını çalıştırmak için harika bir egzersizdir. Sırt üstü yat, dizlerin bükülü ve ayakların yere düz bir şekilde, kalça genişliğinde açık olacak şekilde olsun. Kollarını yanında tutarak kalçalarını tavana doğru kaldır ve en üst noktada kalçalarını sık. Birkaç saniye bekle ve sonra kontrollü bir şekilde geri in. Her hareket için 3 sette 12-15 tekrar yapmaya odaklan ve egzersiz boyunca doğru formu koruduğundan emin ol.

Kardiyovasküler Egzersiz

 

 

Güçlendirme egzersizlerinin yanı sıra, kardiyovasküler egzersizi rutinine dahil etmek, kalori yakmana ve vücudundaki genel yağı azaltmana yardımcı olabilir. Hızlı yürüme, koşma, bisiklete binme ve yüzme gibi aktiviteler mükemmel seçeneklerdir. Eğer aklında “Yürüyüş yapmak selülite iyi gelir mi?” gibi bir soru varsa, cevap evet! Ama düzenli ve tempolu olmak şartıyla! Haftanın çoğu günü en az 30 dakika orta yoğunlukta kardiyovasküler egzersiz hedefleyerek selülit sorununa çözüm üretebilirsin.

Köpük Rulo Kullanımı

 

 

Egzersiz hareketi olmasa da köpük rulo, selülit azaltıcı rutinini değerli kılar. Köpük rulo kullanarak, ilgili bölgeleri kontrol edilmiş hareketlerle ileri geri hareket ettir. Bu, kan akışının artmasına, zayıf sinir uyarılarına, sınırlı esnekliğe, sınırlı hareket açıklığına ve başka fiziksel rahatsızlıklara neden olan yapışma anlamına da gelen fasiyal adezyonları kırmaya, dolaşımı iyileştirmeye ve zamanla selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

En iyi sonuçlar için egzersizlerinden önce veya sonra 5-10 dakika köpük rulo yapmayı hedeflemelisin. Bu aynı zamanda vücudunu esnetmene de yardımcı olur.

Selülit ile başa çıkmak sıkıcı olabilir ancak bununla başa çıkmak için etkili egzersizler olduğunu unutmamak önemlidir. Hedeflenen egzersiz hareketlerini rutinine dahil ederek, kaslarını güçlendirebilir, dolaşımı iyileştirebilir ve rahatsız olduğun görünümünü azaltabilirsin. Bu da daha pürüzsüz ve daha sıkı bir cilde yol açar. Disiplinli ve sabırlı olmayı bırakmadan egzersizlere devam ettiğinde selülitlerini kontrol altına alabilirsin.

Sitemizde l carnitine [ yağ yakıcı] ürünlerimiz mevcut temin edebilirsiniz ⬇️

Big Joy Thermonator L-Carnitine 1000 mL

https://lifecenter.com.tr/magaza/urun/big-joy-thermonator-l-carnitine-1000-ml/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm Fotoğtaflar: Getty Images Türkiye

kaynak : boyner


[yasr_visitor_votes size=”large”]
Tags:

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart