İlan Ekle Oturum aç

WELNESS VE EGZERSİZ

welness ve egzersiz

WELNESS VE EGZERSİZ

welness ve egzersiz
welness ve egzersiz

 

“Literatürde kalite ve yaşa kelimelerinin birleşimleri, mükemmellik ve üstünlüğün varlığı olarak tanımlanmıştır. Bu bakış açısı önemli bir soruyu da beraberinde getirmiştir. “herkesin mükemmellik ve üstünlük anlayışı aynı mı? Kaliteli yaşamı destekleyen süreçleri ve kendi inançlarınızı düşünecek olursanız; ailenizdeki tüm üyelerin sizinle aynı listeyi oluşturacağını düşünüyor musunuz? Büyük ihtimalle cevabınız “hayır” olacaktır.

   Kaliteli yaşam = sağlık x çaba

 Bu formül içerisinde sağlık; fiziksel, duygusal, sosyal, vb. yaşamsal bakış açılarının her birinde ne kadar iyi olabildiğimiz anlamına gelmektedir. Çaba ise iki ayı faktörü ifade etmektedir. (1) Aksiyon; sağlığınızı korumak ve daha da geliştirmek için neler yapıyorsunuz? (2) Duygu, mutluluk, bütünlük ve bir isteğini yerine getirmenin hazzından oluşan kişinin daha yaratıcı ve üretici olabilmek için gösterdiği gayret.

Welness kavramı; birçok farklı olgunun bütünleşmesi ile açıklanan ve bireyin kaliteli yaşam için potansiyelini arttırıp daha iyi çalışmasını ve de topluma faydalı katılımı sağlayan önemli bir süreçtir.

Welness kavramının temelinde; her yönüyle daha sağlıklı ve uzun süreli bir yaşam sürdürebilmek amacı yatmaktadır. Daha sağlıklı ve uzun süreli yaşamı belirleyen etmenlerin farkında olmak ve gerektiği şekilde kullanmak çok önemlidir.”

 

 

 

Prof Dr. Erdal Zorba


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart