İlan Ekle Oturum aç

Fitness ile İlgili En Çok Merak Edilen 5 Soru ve Cevapları

1-) Vücuttaki yağlar kasa dönüşür mü?

 

Böyle bir şey mümkün değil. Vücuttaki yağları azaltırken kas kütlenizi arttırabilirsiniz ancak yağların kasa dönüşmesi söz konusu değil. Hem cardio hem de ağırlık çalışmalarıyla birlikte yağları yakarak kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

 

2-) Bölgesel yağ yakımı olur mu?

 

Spora başlayan bir çok insan kollarımda bir şey yok göbeğim erise yeterli, fazla kas yapmak istemiyorum basenlerimden kurtulsam tamam gibi cümleler kurar. Hayal kırıklığı gibi olabilir ancak ”bölgesel zayıflama, bölgesel yağ yakımı” gibi bir şey yoktur. Vücuttaki yağlar her bölgeden yakılır. Unutmayın ki vücudunuzdaki yağlardan kurtulmak istiyorsanız ilk işe mutfakta başlamalısınız. Ayrıca yüzlerce mekik çekmek de karındaki yağları yakmaz. Cardio yapmalısınız, ister koşu bandında ister açık havada ” interval cardio ” yapmanızı öneririm. İnterval cardio nabızda dalgalanmalara yol açan etkili yağ yakımı sağlayan egzersiz türüdür. 30 saniye sprint koşu yapıp 1 dakika düz yürüyüş yapabilirsiniz.

 

3-) Kilo vermek için ağırlık çalışılmalı mı?

 

Kesinlikle evet ! Yukarıdaki bahsettiğim şekilde cardio ve mutfakta yapacağınız değişiklerle kilo verirsiniz ancak ağırlık çalışmaktan korkmayın. Özellikle bayanların korkusu erkekler gibi olmaktır ancak korkmayın, ”normal şartlar altında” bu mümkün değil.

 

 

4-) Bırakınca sarkıyormuş!

 

Galiba bunu açıklığa kavuşturmanın vakti geldi. Düzenli olarak aylarca senelerce spor yaptınız diyelim. Herhangi bir sebepten dolayı sporu bıraktınız. Vücudunuzun sarkmasından korkuyorsunuz ve hatta sırf bu yüzden spora başlamıyorsunuz. Spor yaptığınız dönemde düzenli egzersiz ve düzenli beslenmeniz vardı. Sporu bıraktığınız zaman dolayısıyla beslenme düzeninizde eskisi gibi olmuyor yani beslenmeyi de bırakıyorsunuz fazla kaloriler alıyorsunuz. Böyle durumlarda vücuttaki kas oranı sarkmıyor aslında küçülüyor, kaslar küçülürken beslenmeniz bozulduğu için yağlarınız artıyor. Dolayısıyla vücut sarkmış gibi gözüküyor.

 

5-) Günlük ne kadar protein almalıyım?

 

Hafif spor yapıyorsanız kilonuz kadar protein yeterli olacaktır. Orta seviyede bir sporcu için kilonun 1.5 – 2 katı arası protein yeterlidir.


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart