İlan Ekle Oturum aç

METABOLİZMANIZ HIZLANSIN

Zaman zaman herkesin başıyla dertte olduğu şey metabolizma… Günlük alınan kalori miktarını kısıtlayıcı ve sürdürülebilir olmayan bir diyet uygulamanız metabolizmanıza zarar verebilecek şeylerden biridir. Metabolizmayı yavaşlatan faktörler hareketsizlik, az su tüketimi, öğün atlamak, hormonal bozuklular, alkol tüketimi ve düzensiz beslenmedir. Yağ yakımınızı sağlayacak ve metabolimanızı hızlandıracak sizler için bu süper besinleri aşağıda sıralıyorum 🙂

YUMURTA

Protein kaynağı olan yumurta, kas yapımını desteklerken aynı zamanda yağ yakımını da sağlar, obezite ile savaşır. Amerikan Üniversitesi Dergisi’nde yapılan bir araştırmada, kahvaltıda yumurta tüketen insanların sonraki 24 saat içinde yemeyenlere göre 400 kalori daha az aldığını göstermektedir.

SÜT-YOĞURT

Özellikle bel çevresindeki yağlanma yoğurdun içerisindeki kalsiyumla vücuttaki fazla yağlarla savaşır. Ayrıca süt, yoğurt gibi proteini yüksek, aynı zamanda dengeli karbonhidrat içeren besinler, uzun süre tok kalmanızı sağlar. İçinde bulunan CLA (Conjugated Linoleıc Acid) yağ yakımına yardımcı olmaktadır.

KIRMIZI BİBER

Kırmızı bibere acı özelliğini veren madde ‘’kapsaisin’’ dir. Yapılan araştırmalar kapsaisin tüketiminin obezite görülme oranının azaltabileceğini aynı zamanda yağ depolanmasını da azaltabileceğini gösteriyor. Bu madde aynı zamanda vücudun kan dolaşımını hızlandırarak ısısının artmasına neden oluyor. Vücut ısısı ne kadar artarsa yağ yakımı da o derece hızlanmaktadır.

KAHVE

Yapılan son araştırmalarda; günde 1-2 fincan kahve tüketiminin metabolizma hızını %10’a kadar arttırabileceği yönündedir. Yağ asitlerinin oksidasyonuna katkıda bulunarak yağ yakımına yardımcı olur. Kafein yağ yakımını %1-29 arasında artırırken metabolizma hızının da %3-11 artmasını sağlamaktadır.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çayda bulunan ‘epi-gallo-kateşin-3-gallat’ adı verilen bu madde vücuttaki yağ yakım hızını artırarak obeziteyle savaşmakta rol almaktadır. İçeriğindeki kateşin ve kafein polifenolleri sayesinde vücut ısısını arttırıcı etki gösterip, enerji harcaması sağladığı ve bu sayede yağ yakımını yüksek oranda arttırdığı bildirilmektedir. Bel çevresini ve yağlanmayı da engellemektedir.

SU

Yeterli su tüketilmesi metabolizmanın hızını artırarak ve iştahınızı azaltarak vücut ağırlığını azaltabilmektedir. Suyun metabolizma hızını %24-30 artırdığı gözlenmektedir. Özellikle sabah kalkınca ve akşam yatmadan önce su içmek tokluk hissi yaratmakta ve kilo verilmesine yardımcı olabilmektedir.

Diyetisyen Gizem İĞDE


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart