İlan Ekle Oturum aç

AĞIRLIK ÇALIŞIRKEN BEL SAĞLIĞIMIZI NASIL KORUMALIYIZ?

Ağırlık Kaldırırken Bel Bölgesi Nasıl Sakatlanabilir?

Bel bölgesi, spor sırasında en çok sakatlanan bölgelerden biridir. Sakatlanma haricinde bel bölgenizde ağrı hissediyorsanız bu durum çeşitli sağlık sorunlarının sinyalleri olabilir. Ancak ağırlık kaldırma özelinde yaşanan bel sakatlanmaları, daha çok bir hareketin yanlış yapılması nedeniyle gerçekleşir. Hareket sırasında fazla eğilmeler, aşırı ağırlık kaldırmalar gibi hatalara düşerseniz çeşitli sakatlıklar yaşayabilirsiniz. Ağırlık aleti ile yapılan bu yanlış hareketler, kaslarınızın hasar görmesine veya bağlarınızın yırtılmasına sebep olabilir. Bu durum tekrarlanırsa belinizde kalıcı hasarlar oluşabilir. Dolayısıyla ağırlık aletleri ile yapılan hareketlerde çeşitli önlemler almanız gerekir.

Ağırlık Çalışırken Bel Sağlığını Nasıl Korursunuz?

Ağırlık kaldırma aktivitelerinde beliniz, büyük önem taşıyan bir bölgedir çünkü kaldırma yükünün toplandığı yer belinizdir. Dolayısıyla ağırlık kaldırırken belin duruşunun doğruluğundan emin olmanız gerekir. Dumbell seti ile çalışırken bel sağlığınızı koruyabilmeniz adına size önerebileceğimiz birkaç nokta var.

Ağırlığı Doğru Şekilde Kaldırdığınızdan Emin Olun

Ağırlık kaldırma hareketinin en üst ve alt aşamalarında kısa süre de olsa duraklayın. Ağırlığı aceleyle indirip kaldırmanız gibi ani hareketler, belinize zarar verebilir. Ayrıca sık sık karşılaşılan miyofasiyal bel ağrısını yaşamamak için ağırlığı kaldırmadan önce ısınma hareketleri yapmayı göz ardı etmemelisiniz. Vücudun tüm dokularını esneten bu hareketler, ani kasılmaların ve krampların da önüne geçer. Tüm vücudunuzu çalıştıran egzersizleri sık sık yapmanız ve pek çok bölgenizi güçlendirmeniz de ağırlık kaldırma sürecinde sorun yaşama ihtimalinizi düşürür.

Ağırlık Kaldırırken Vücudunuzu Tanıyın

Ağırlık seti ile ağırlık kaldırırken vücudunuzun direnç ve kas gelişim seviyesini iyi bilmeniz gerekir. Kaldıramayacağınız seviyede ağırlıkları kaldırmaya çalışırsanız bel sakatlanmaları yaşayabilirsiniz. Vücut geliştirme antrenmanı yapmak istiyorsanız dumbell seti ile ağırlık kaldırmak, sizin için yapılan programda mutlaka karşınıza çıkar. Ancak ağırlığın seviyesi ve hareketler, sizin bu spordaki deneyiminize, genel sağlık durumunuza göre belirlenir. Bu nedenle antrenörünüz tarafından size tavsiye edilmeyen hiçbir ağırlık kaldırma hareketini uygulamamalı ve kendinizi zorlamamalısınız.

AĞIRLIK ÇALIŞIRKEN BEL SAĞLIĞIMIZI NASIL KORUMALIYIZ?

Duruşunuzu Bozmayın

Vücut duruşu sadece ağırlık kaldırırken değil, gündelik hayatta da çok önemlidir. Postürünüzün bozukluğu, bel bölgenize ciddi baskı uygular ve özellikle dambıl ile yapılan hareketlerde zorlanmanıza neden olur. Bu durumu önlemek için otururken sırtınızı düz tutacak uygun bir sandalye seçin ve ayakta durduğunuz zaman da dik duruşunuzu korumaya çalışın. Ağırlık kaldırırken de hareketi gerektiği gibi yaptığınıza emin olun. Tekrarlar halinde yanlış yapılan her hareket, postür sorunlarına neden olabilir. Ayrıca ağırlık kaldırmadığınız anlarda veya dinlenme zamanlarında da duruşunuzu korumaya çalışın ve ara sıra sırtınızı düzeltmeye odaklanın.

Karın Kaslarınızı Geliştirin

Güçlenmiş karın kasları, bel bölgenizin de sağlığını arttıracaktır. Omurga bölgesindeki kan akışının hızlanmasını sağlayan karın kasları egzersizleri, doğru yapıldığı takdirde bele kuvvet kazandırır. Dumbell ile yapılan karın kası egzersizlerini gün içinde tekrarlayarak bel bölgenizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin tek elle dambıl kaldırıp indirirken bile karın kaslarınızı geliştirirsiniz. Güçlenmiş karın kası grubu, ağırlık çalışırken belin çok zorlanmamasını sağlar.

Hamstring Kaslarını Unutmayın

Bacağın arkasında, diz ile kalçalar arasında kalan kas grupları olarak bilinen hamstring kasları, bel sağlığında oldukça etkilidir. Bu nedenle squat jumps, deadlift gibi hamstring esneme hareketlerini uygulayabilirsiniz. Bu hareketler bel bölgenizde oluşabilecek ağrıların önüne geçer. Ancak hamstring hareketlerini uygulamadan önce antrenörünüze veya doktorunuza danışmanız gerekir. Hareketleri yanlış yaptığınız takdirde uzun soluklu ciddi ağrılar yaşayabilirsiniz.

Sağlığınıza Dikkat Edin

Spor yaparkenki hareketleriniz kadar genel sağlığınızın da antrenman başarısına büyük etkisi vardır. Bol su tüketmeniz, alkolden ve sigaradan kaçınmanız, aşırı yağlı, yapay besinlerden uzak durmanız sizi zinde tutacağından ağırlıkları daha sorunsuz bir şekilde kaldırabilirsiniz. Eğer bel sağlığınızı korumak veya geri kazanmak istiyorsanız, öncelikle genel vücut sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Sporda yol almak için sağlığınızı bir bütün olarak ele almanız gerektiğini aklınızdan hiç çıkarmayın.

Sağlıkla ve sporla kalın!

OLIMP BCAA XPLODE 500 GR COLA

 

kaynak:decathlon.com

 


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart