İlan Ekle Oturum aç

BELİNİZİ İNCELTMEK İÇİN 7 HAREKET

BELİNİZİ İNCELTMEK İÇİN 7 HAREKET

Kilo artışının her türlüsü can sıkıcıdır ancak vücut şeklini en çok bozan türü bel bölgesinin kalınlaşmasıdır. Bel ve karın bölgesinde de görülen yağlanmanın en önemli nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivitenin yetersizliği gelir. Un, şeker, nişasta ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketilmesi karaciğer ve pankreas gibi iç organların etrafında, karın içi organlarda, bel ve karın bölgesinde hızla yağ birikmesine yol açar. Kadınlarda östrojen hormonunun yaş ile azalması ve menopoz döneminde tamamen bitmesi bel bölgesindeki yağlanmadan sorumludur. Erkeklerde ise orta yaş ve sonrasında testosteron hormonunun azalması bel ve karın bölgesinde yağlanmaya neden olur.

Bel Bölgesindeki Yağlanmayı Önlemek İçin Nasıl Beslenilmelidir?

Bel bölgesinde oluşan yağlanmayı önlemek için nedenin ortadan kaldırılması gerekir. Yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak gelişen insülin direncini kontrol altına almak ve hormon eksikliği ile mücadele etmek bel bölgesindeki yağlanmayı önlemek için alınması gereken tedbirlerdendir. Beslenme programından un, şeker, yağ ve nişasta içeren besinlerin çıkartılması, taze sebze ve meyve ile süt, yoğurt, peynir, tavuk, et, balık ve tam tahıllı besinlerin eklenmesi önemli bir adımdır. Kahvaltı, öğlen ve akşam öğünlerinin düzenlenmesi ve günde en az 2 litre su tüketilmesi metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kalori ve yağ yakımını hızlandırır. Bunlara ek olarak hormon eksikliğine bağlı bir durum söz konusu ise doktora danışarak bu hormonların yerine konulması da sağlanabilir.

Belinizi İnceltmek İçin 7 Hareket

Sağlıklı bir beslenme programıyla birlikte günlük 45-60 dakikalık yürüme egzersizi bel bölgesindeki yağların ortadan kaldırılmasını sağlamaya yardımcı olur. Ancak ince bir bel ve sıkı bir karın kası için haftada en az 3 kez bel ve karın kaslarını çalıştıran egzersizler yapılması gerekir. İşte sizler için evde yapabileceğiniz bel inceltici 7 hareket önerisi:

Criss-Cross Crunch Hareketi

Sırt üstü uzanın ve dizlerinizi bükerek yere basın. Ellerinizi başınızın altına koyun ve önce sağ dirseğinizi yukarı kaldırın ve sol dizinizi kendinize doğru çekerek dirseğinizle dizinize doğru uzanın. Tekrar sırt üstü uzanarak hareketi diğer dirsek ve dizinizle tekrarlayın. Bu hareketi 10-12-15 tekrar içeren 3 set halinde yapmalısınız.

Russian Twist Hareketi

Yere oturun ve dizlerinizi kendinize doğru çekin. Kollarınızı göğüs hizasında ileriye doğru uzatın. Bu şekildeyken sol bacağınızı kaldırın ve karın kaslarınızı sıkarak sol tarafa doğru dönün. Dönüş hareketi sırasında kalçanın hareket etmemesine dikkat edin. Başlangıç pozisyonuna geri dönün ve hareketi diğer tarafa da uygulayın. Bu hareketi 10-12-15 tekrar içeren 3 set halinde yapmalısınız.

Side Plank Hareketi

Side plank hareketi bel ve karın kasları için oldukça etkili bir harekettir. Sağ tarafınıza doğru yere uzanın. Ayaklarınızı düz bir şekilde birbiri üzerine yerleştirin. Sol elinizi belinize ya da başınızın arkasına koyabilirsiniz. Dirseğinizden güç alarak vücudunuzu yukarı doğru kaldırıp bekleyebileceğiniz en uzun süre bekleyin. Daha sonra başlangıç pozisyonuna gelerek hareketi diğer tarafınızda da uygulayın. 10-12-15 hareket tekrarını 3 set halinde yapmalısınız.

Saw Hareketi

Yere oturun ve bacaklarınızı ileriye doğru kalça mesafesinden biraz daha geniş bir şekilde yanlara doğru açın. Sol elinizle sağ ayak parmağınıza doğru değmeye çalışın. Ayağınıza doğru uzanırken nefes verin ve yukarı doğru kalkarken nefes alarak tekrar aynı pozisyonunuza dönün. Hareketi diğer tarafa da uygulayın. Bu hareketi 10-12-15 tekrar içeren 3 set halinde yapmalısınız.

Hell Touch Hareketi

Sırt üstü yere doğru dizleriniz bükülü bir şekilde uzanın. Bu hareketi doğru yapmak için bel boşluğunuzun olmaması gerekir. Bel boşluğunu kapatmak için karın kaslarınızı iyice sıkın. Eğer belde boşluk varsa  havlu koyabilirsiniz. Yukarı doğru sırt ve baş bölgenizi kaldırın ve ellerinizle sağ ve sol topuklarınıza sırayla değmeye çalışın. Bu hareketi 10-12-15 tekrar içeren 3 set halinde yapmalısınız.

Side Bend Hareketi

Ayakta yapılan bu hareket için ayaklarınızı kalça genişliğinde açın ve karnınızı iyice sıkın. Bir elinize ağırlık alın ve boş olan elinizi belinize koyarak ağırlığın olduğu tarafa doğru belinizi esnetin. Tekrar başlangıç şeklinize geri dönerek aynı tarafa hareket sayısı kadar belinizi esnetin.  Diğer tarafınız için de hareketi tekrarlayın. Bu hareketi 10-12-15 tekrar içeren 3 set halinde yapmalısınız.

Belde Çember Çevirme

Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve pelvis bölgenizi öne doğru çıkarın. Belinize çemberi geçirin ve bir kez el ile iterek ivme kazandırın. Karın kaslarınızı sıkarak ritmik bir biçimde belinizi kıvırın. Günde 3 kez üçer dakika hareketi tekrarlayın İlerleyen süreçte hareket onar dakikalık setler halinde yapılmalıdır.

ayrıca sitemizdeki yağ yakıcı ürünlerimizden satın alıp daha hızlı bir şekilde forma girebilirsiniz 💪🏽❤️

 

https://lifecenter.com.tr/magaza/urun-kategori/l-carnitine-ve-cla/

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak:sportmen.barcin.com


[yasr_visitor_votes size=”large”]

Add Comment

Your email is safe with us.

0
Close

Your cart